wał. Blackberry || aqh


wał. Blackberry
*Bursztyn x *Nightbourne
american quarter horse
ur. 24 lutego 2002r

Quarter Horse Of The Year 2014 Award
Najlepszy wałach virtuala 2014 wg. Virtual Stable Association
Najlepszy wałach roku 2014 wg. Hipodromu Tolworth
III miejsce w reiningu podczas VIII Międzynarodowego Festiwalu Konia Arabskiego



                                           







wał. Blackberry
american quarter horse
ur. 24 lutego 2002r
kary
Rancho Arisha
O:
 *Bursztyn
american quarter horse
kara
SK Pine Hollow
 *Nightcrawler
american quarter horse
gniada
Shining Star
Vanilla Cream
*Little Lars Chex
american quarter horse
palomino
boks
*Little Spirit
Lars Notice Chex
M:
*Nigthbourne
american quarter horse
kara
SK Pine Hollow
boks
*Little of You
american quarter hose
izabelowata
boks
*Show Star Girl
 aqh | boks
*Lotion
Nightmare
american quarter horse
gniadodereszowata
boks
*Nightwish
 aqh | kara |  b
*I'm A Playboy Chic
 aqh | izabelowata | b





  • wester reining (emerytura),
  • western pleasure,
  • rekreacja,
  • wystawy.


Historia: Blackberry urodził się w SK PineHollow. Tam również przebył pierwsze lata swojego życia. Gdy miał 5 lat został wystawiony na sprzedaż wraz z kilkunastoma innymi końmi. Tam kupiła go Elegancik. Ogier stał u niej przez dość długi czas. Niestety  musiała sprzedać konie. Gdy w ofercie koni wystawionych na sprzedaż Esmeralda zobaczyła konia, zakochała się w nim i natychmiast go nabyła. Zawiozła go do WHK Anarkii i wykastrowała go. Koń stał u niej dość długo, jednak marnował się. Pewnego dnia Podkowa, szukając konia do swojej hodowli, zadzwoniła do niej z pytaniem, czy nie ma na sprzedaż jakiegoś dobrego ogiera. Okazało się, jednak, że Esmeralda, choć i owszem, ma na sprzedaż quartera, to jest nim wałach, Blackberry. Mimo, że koń nie nadawał się w żadnym razie do hodowli Podkowa, pod wpływem emocji kupiła go, tym samym mianując go swoim ukochanym, prywatnym koniem. Gdy ze swojej hodowli, WHK Assasin przeniosła się do WSKS Trax, oczywiście Black przybył razem z nią. Po otworzeniu własnej, westernowej stadniny, stwierdziła jednak, że koń lepiej pasuje do nowo otwartego rancho, więc koń został przetransportowany do Rancho Arisha.

Podczas pracy: Dość pojętny i chętny do pracy, jednak przy tym bardzo wrażliwy - trzeba przy nim bardzo uważać na pomoce, ponieważ zbyt mocne skarcenie potrafi sprawić, że koń od razu zrobi się dość spięty, zaś mocniejsze użycie ostróg czy - nie daj Boże - palcata wywołuje u wałacha bunt w postaci nagłego zatrzymania się, czy dębowania. Na szczęście, i na pochwały reaguje równie mocno, ponieważ te niezwykle motywują go do pracy, sprawiając, że koń zaczyna o wiele bardziej się starać. Czasem na początku treningu sprawia wrażenie zaspanego, jednak zwykle po pierwszych poleceniach wymagających pomyślenia, lub też pierwszym galopie, pobudza się. Inne konie na ujeżdżalni potrafią go rozpraszać, szczególnie, jeśli pracuje z kimś, kogo słabo zna. Na całe szczęście, długa współpraca z Podkową całkowicie wyeliminowała ten problem w przypadku sesji z nią. Wałach jest po prostu na tyle do niej przywiązany, że woli wybrać nią, niż członka stada, czy trawę.
Bardzo przyjemnie się z nim pracuje. Jest przyjazny, bardzo miękki w pysku i świetnie reagujący na łydkę, dlatego też bardziej doświadczeni jeźdźcy uwielbiają z nim trenować. Niestety, z powodu wrażliwości nie nadaje się pod siodło dla osób początkujących, szczególnie, że charakteryzuje się dość wysoką inteligencją i gdy wyczuje, że osoba, która na nim jeździ jest niepewna siebie, zaczyna kombinować - a to wymyśli, że musi iść do stajni, bo inaczej zginie, a tu wymyśli sobie, że jakieś miejsce na ujeżdżali jest złe i tam nie pójdzie, bo go coś zje...  Na całe szczęście, to koń Podkowy, która niechętnie go komukolwiek oddaje do treningu.

  • Praca z ziemi: Black to koń, który w latach 2011-2014 doszedł z Podkową do stopnia L3 w JNBT. Z Ziemi zachowuje się podobnie jak pod siodłem - jeśli nie zna przewodnika, skupi się na innych koniach wokół, lub na trawie, jednak jeśli już komuś się uda zagrabić jego uwagę jest gotów zareagować na choćby najmniejszy ruch człowieka. Chętnie się uczy. Na lonży chodzi bez problemów, nie zależnie od tego, czy pomiędzy nim, a przewodnikiem jest lina, aczkolwiek bieganie w kółko szybko go nudzi, dlatego trzeba uważać, aby w pracy w nim często wykorzystywać przeróżne elementy. Mimo wszystko, potrafi wykazać się dość dużą cierpliwością. Przy tym jest koniem bardzo odważnym i odczulanie go na przedmioty przychodzi na prawdę szybko.
  • W terenie: Przez miejsce swojego zamieszkania, Black jeździ w tereny czy rajdy bardzo często, także dzięki obyciu oraz wrodzonej odwadze nie są dla niego żadnym wyzwaniem. Podczas wyjazdu jest rozluźniony, spokojny, mało co jest w stanie go wystraszyć; słucha się jeźdźca, prawie nigdy nie rwie się do przodu. Mimo tak cudownego charakteru Podkowa poza terenem rancha nie pozwala nikomu na niego wsiadać, przez co zwykle, gdy organizowany jest rajd, bądź wyjazd w teren Black jest koniem czołowym, co mu jak najbardziej odpowiada. Samotne rajdy z jego właścicielką tym bardziej nie są dla niego żadnym wyzwaniem


W stosunku do ludzi: Jest na prawdę bardzo przyjazny. Gdy ktoś wchodzi do stajni, stara się ściągnąć na siebie jego uwagę, szczególnie, jeśli nie jest zajęty jedzeniem, bądź dokazywaniem innym koniom. Podczas czyszczenia i siodłania stoi grzecznie, jednak często, szczególnie jeśli ma dzień na pracę, widać, że jest podniecony i zadowolony. Zwykle pracuje na ogłowiu bezwędzidłowym, bądź halterze, jako, że swego czasu nie przepadał za typowym ogłowiem i... jakoś tak zostało. Z pastwiska łatwo jest go ściągnąć - jeśli kogoś zna, przychodzi na zawołanie, jeśli nie, grzecznie stoi i czeka, aż ktoś do niego podejdzie i przypnie do jego kantara uwiąz. Jest przy tym sporym łakomczuchem, który szanuje obcego człowieka tak długo, aż nie wyczuje łakoci - jeśli to się stanie, potrafi zacząć grzebać w kieszeniach i torbie, szczególnie, jeśli wyczuje że może sobie na to pozwolić.

W stosunku do koni i innych zwierząt: Z końmi dogaduje się na prawdę dobrze. Zwykle jest dość wysoko w hierarchii, jednak rzadko kiedy dowodzi. Raczej nie przepada za zabawami z jednym wyjątkiem - nasza Tropka jest jego wierna przyjaciółką i zdarza się, że bawi się z tą młodą arabką. Inne zwierzęta są mu raczej obojętne i nie zwraca na nie większej uwagi. Czasami zdarzy mu się powąchać kota, by potem za nim pogonić, a jeśli jakiś pies przebiegnie mu niespodziewanie między nogami potrafi ponieść, jednak poza tym nie wchodzi w interakcje z innymi zwierzakami.

  • Podróż: Samo wchodzenie do przyczepy jest przez wałacha na prawdę porządnie wyćwiczone. W czasie sezonu regularnie musi wsiadać do koniowozu i to nie od roku, czy dwóch, a na prawdę od dobrych 7-8 lat, dzięki czemu nawet nie musi dobrze znać osoby, która do niego go wprowadza - wie o co chodzi i że wielki samochód nie zrobi mu krzywdy. Podczas dłuższej podróży potrafi robić się nieco nerwowy, jako, że brakuje mu miejsca, a w koniowozie potrafi na prawdę porządnie trząść, co potęguje irytacja wałacha, niemniej, krótkie dystanse nie są dla niego żadnych problemem. Dodatkowo, sama podróż do celu jest dla niego bardziej stresująca; gdy wraca, często jest na tyle zmęczony, że najzwyczajniej w świecie zasypia i zaczyna się kręcić dopiero po tym, jak porządnie odpocznie.

W boksie: Jest spokojny, dopóki nie przebywa w nim sam. Wtedy zaczyna się denerwować, kopać i gryźć przechodzących dopóki ktoś nie przyjdzie do boks, zapewniając mu towarzystwa głaszcząc go, czy wyprowadzając na padok. Na całe szczęście towarzystwo koni, a w szczególności Tropki działa na niego kojąco. Stoi spokojnie, jest rozluźniony. Mimo to, dłuższe stanie w boksie źle odbija się na jego zachowaniu - jeśli z powodu jakiejś kontuzji musi przypadkiem postać kilka dni wewnątrz, na późniejszych treningach jest rozkojarzony, zaś na padoku przez kilka pierwszych chwil wydaje się nawet wystraszony.

Na padoku: Jest bardzo spokojny, przyjacielski. Czas na padoku spędza wśród innych koni, szczególnie chętnie z młodzikami. Rzadko kiedy wchodzi z bójki z innymi końmi. Zdarza mu się trzymać na uboczu, szczególnie, jeśli wpuszczony jest do nowego stada. Na widok człowieka przy płocie zwykle podchodzi, mając nadzieje na łakocie. Od czasu, do czasu można zobaczyć, jak biega, jednak nie zdarza się to zbyt często. Czasem pobawi się z Tropką, jednak i zabawy nie są mu zwykle w głowie.
Z natury jest czyściochem, dlatego rzadko kiedy można zobaczyć go całego oblepionego błotem, ku uldze Podkowy.

Na zawodach: Chodź Black jest już doświadczonym sportowcem, na zawodach ciągle wydaje się poddenerwowany. Jest spięty, rozgląda się. Tak duża ilość koni zdaje się go irytować. Podczas rozgrzewki potrafi nawet zignorować jeźdźca i pójść sobie gdziekolwiek, większość figur źle mu wychodzi. Na całe szczęście, gdy znajduje się zupełnie sam na arenie, jego zachowanie ulega zmianie.

  • Reining: Black doskonale się czuje, kiedy wjeżdża na arenę, by pokazać się w reiningu. Jest bardzo doświadczonym koniem, dlatego też praktycznie nie ma problemów z przejazdem, a jeśli coś robi nie tak, jest to wina jeźdźca. Świetnie czuje się w tej dyscyplinie. Jest skupiony na jeźdźcu, wyraźnie widać, że wcześniejszy stres zniknął, tak samo jak wszystkie straszne przedmioty, a dobre wytrenowanie wałacha sprawia, że na prawdę często zdobywa wysokie noty.
  • Pleasure: Dyscyplina ta jest zupełnie dodatkową, w której startuje tylko od czasu, do czasu. Nie radzi sobie w niej najgorzej: ma płynny ruch, a swoboda podczas konkursu na pewno mu pomaga. Niestety, podczas tych zawodów często rozprasza go ilość koni na arenie i zaczyna robić się spięty, gubiąc rytm i rozglądając się wokół na czym często traci punkty.

Chody: Jak na quartera przystało, Black ma bardzo wydajne i wygodne chody. W kłusie jest bardzo miękki, aczkolwiek ma świetną akcje nóg. Stawia bardzo duże kroki, a co za tym idzie – nie raz jest w stanie wyprzedzić galopującego konia! No, może nie konia. Kucyka. Z galopem jest nie inaczej. Również bardzo wygodny chód z świetną akcją, przez co Black jest jednym z najszybszych koni w naszej stajni. Na dodatek jest zwinnym koniem, co sprawia, że świetnie nadaje się do reiningu.

Rodowód: Niewiele mogę powiedzieć o jego matce, poza tym, że była koniem wirtualnym, natomiast o ojcu Blackberrego mogę napisać całkiem sporo. Ogier stoi w SK Pine Hollow. Jest to querter maści gniadej. Chodź na swoim koncie ma niewiele osiągnięć jest bardzo utalentowanym zwierzęciem, startującym w cuttingu. Dziadkowie Blacka od strony ojca również byli wirtualni. O dziadku nie wiele mogę napisać, jednak jego babcia była piękną klaczą palomino, chodząca w reiningu i pleasure. Poza nią Black miał wielu utalentowanych przodków, niestety nie wiem o nich zbyt wiele.

Geneza imienia: Blackberry znaczy – dosłownie – czarna jagoda, czyli innymi słowy – jerzyna. Chodź nie wiem, o co chodzi tutaj z owocem, bez wątpienia pierwszy człon imienia „Black” świetnie mu pasuje. Koń jest karej maści, więc odnosi się do jego maści.




Black to koń-profesor, który świat reiningu ma - można by powiedzieć - w jednym kopycie. Mimo to w sierpniu 2015 roku przeszedł na emeryturę, przynajmniej jeśli chodzi o starty w tej dyscyplinie. Obecnie jest przede wszystkim koniem rekreacyjnym, który dzięki zrównoważonemu charakterowi świetnie sprawdza się w roli profesora.

Tereny (18):

Na ujeżdżalni (28):

Raporty (3):

Inne (4):



Imię w stajni: Black
Znaczenie imienia: z ang. jeżyna
Werkowany: tak
Kuty: tak, x4 [w czasie startów slidery, podczas przerwy normalne]
Chip: HA0003
Szczepienia: Tak (herpes virus, tężec, wścieklizna, końska grypa)
Odmiany: latarnia
Wysokość w kłębie: 153cm
Tarnikowane zęby: Tak.
Zajeżdżony: Tak
Zajeżdżony w wieku: 3 lat



     


                    




Osiągnięcia w latach 2009-2014
Osiągnięcia w roku 2015

Sportowe (2):
  1. I miejce w western pleasure open, Hipodrom Paris
  2. I miejsce, western pleasure profesjonalny dla wałachów, Hipodrom Paris
Wystawowe (1):
  1. I miejsce w wystawie wałachów AQH, Hipodrom Paris

Tytuły (0):
  1. brak



Sprzedaż: nie dotyczy
Dzierżawa: nie dotyczy



Hodowca: Kacha [SK Pine Hollow]
Właściciel: Podkowa [Rancho Alegre]
Poprzedni właściciele: WSKS Trax [Jasminover & Podkowa],WHK Assasin [Podkowa], WHK Anarkia [Esmeralda], nn [Elegancik], SK Pine Hollow [Kacha]
W wirtualu od: 14 lipca 2009r.
Zakupiony przez Podkową w dniu: 30 grudnia 2011r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz